Novembrī vidējais patēriņa cenu līmenis turpināja samazināties – tika reģistrēta deflācija. Pagājušajā mēnesī varēja novērot cenu līmeņa kritumu par 0,3%, salīdzinot ar oktobri, un 0,7% kritumu gada griezumā.
Tāpat kā šogad kopumā, novembra deflāciju gada izteiksmē skaidro būtisks ar transportu un ar mājokli saistīto izmaksu kritums. Savukārt patēriņa grupa, kas nozīmīgāk vilkusi uz leju novembra cenu līmeni, salīdzinājumā ar oktobri, ir apģērbs un apavi.
Viens no lielākajiem inflāciju ierobežojošajiem faktoriem ir transporta izmaksas nosakošās degvielas cenas. Tās šomēnes samazinājās par 0,9%, salīdzinot ar oktobri, un piedzīvoja 13,8% kritumu, salīdzinot ar pagājušo gadu. Tajā pašā laikā pasaules naftas cenas novembrī auga, un jau decembra sākumā sasniedza 49 dolārus par barelu. Par pasaules naftas cenas kāpuma iemesliem kalpo gan panākumi COVID vakcīnas attīstībā, gan decembrī arī OPEC+ vienošanās. Naftas cenu pieaugums atspoguļosies vietējās degvielas cenās ar nelielu novēlojumu, un to daļēji turpinās atsvērt eiro vērtības kāpums.
Par cenu līmeņa samazināšanos novembrī parūpējās atlaižu sezonas sākšanās, kas veicināja apģērbu un apavu cenu kritumu par 3,6% mēneša laikā. Lielāku kritumu, kā ierasts, nodrošināja pirms ārkārtas situācijas izsludinātās pircēju pievilināšanas atlaides.
Pozitīvs devums cenu pieaugumam novembrī, salīdzinot ar oktobri, nāk no pārtikas precēm. Sezonālo tendenču iespaidā, kad vietējo ražotāju piedāvājumu nomaina importa preces, cenu līmenis svaigajiem dārzeņiem pieauga par 8,1%.
Pagājušajā mēnesī komunālajos maksājumos netika ieviestas nekādas izmaiņas, taču decembrī gaidāms 11% pieaugums “Rīgas siltums” siltumenerģijas tarifam, kas ar mājokli saistītās izmaksas sadārdzinās. Savukārt, mazinoties pieprasījumam, decembrī gaidāma tālāka apģērbu un apavu cenu mazināšanās, kas veicinās vidējā cenu līmeņa kritumu. Swedbank 2020.gada inflācijas prognoze ir 0,4% apmērā. Taču inflācija atgriezīsies līdz ar ekonomiskās aktivitātes straujāku atsākšanos nākamajā gadā. Līdz ar to prognozējam, ka 2021.gadā cenu kāpums būs jau būtiskāks – 1,5% apmērā.